שיעור בתכנית להכשרת מטפלים

פסיכותרפיה אנתרופוסופית

מהי גישה רוחנית בטיפול?

האנתרופוסופיה מביאה אל הטיפול הנפשי תמונת אדם מלאה, עמוקה, עשירה ודינמית. האדם כישות המגיעה אל האדמה מעולם הרוח ונושאת את נפתולי גורלה כשייעודה התפתחות והתמרה עצמית. במהלך חייו פוגש אדם בתוך נפשו את המרכיבים הייצריים והלא-פתורים. כדי להתוודע מחדש ובאופן מודע אל הרוח עליו להתמיר את המרכיבים הלא-מפותחים שבתוכו. 

איך מושפע טיפול מתמונת האדם של המטפל/ת?

כל היבט בטיפול הנפשי ניזון באופן ישיר או עקיף מתמונת האדם של המטפל, בין אם היא מודעת ובין אם אינה מודעת, ולכל מטפל תמונת אדם כלשהי. תמונת אדם זו ארוגה בתוך התהליך הטיפולי, תכופות באופן שהמטפל אינו מודע לה.

רודולף שטיינר, הוגה דעות ופילוסוף אוסטרי, הניח יסודות לפסיכולוגיה אחרת הרואה באדם ישות של גוף, נפש ורוח ומכירה באפשרות של התפתחות נפשית ורוחנית לאורך החיים.

המורים של 'לבונה': הגר דרור מליניאק, יפתח בן אהרון, ד"ר מירון ברק, אקסל אוולד, ליל גולד, גיל לוי, דודו מליניאק, ציפורה בן יצחק, אבנר המאירי (ראו פרטים נוספים בתפריט תחת "צוות המורים").

********

  "האנושות חצתה את הסף. אותם גבולות בטוחים שהקיפו את תודעתנו במשך המאות האחרונות, שוב אינם בטוחים. בעיקר הגבול הפנימי  - לעבר תהליכי הנפש, הפך לא יציב. כוחות לא-מוכרים וכפייתיים נכנסים לתודעה ודוחפים פחדים, כפיות, ניכור ודיכאון אל פני השטח."

(ברנארד ליווכוד, פסיכיאטר אנתרופוסופי הולנדי)

טיפול נפשי אנתרופוסופי רואה באדם ישות של גוף, נפש ורוח ושואף לבסס זיקה בריאה בין שלושתם. הוא רואה באדם פוטנציאל התפתחות, מזהה שלבי התפתחות לאורך החיים ומטפל במשברים בהתאם להבנת השלב שבו נמצא האדם.

גישה זו יוצאת מתוך הידע הפסיכולוגי הקיים, אך תמונת האדם שלה שונה מהותית. היא מוסיפה מימד רוחני ומהווה מסגרת מתקדמת לכל מטפל/ת המעוניין/ת במבט מקיף על האדם.

This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now